25 Nisan 2018, Çarşamba

Üst Menu

Yeni evlenenlere 10 bin TL kredi

Yeni evlenenlere 10 bin TL kredi
Hükümet gençleri 'erken evliliği' teşvik etmek için 10 bin lira faizsiz düğün kredisi vermeye hazırlanırken kadın dernekleri ve aktivistler bu teşviğe tepki gösterdi.
30 Temmuz 2013
-A +A
Hükümet gençleri ‘erken evliliği’ teşvik etmek için bir adım attı. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Erken yaşta evliliğe teşvik çalışmasına kadın dernekleri ve aktivistler tepki gösterdi. Kadınlar, teşviğin amacının evlilik ve doğumla ‘kutsal ve izole’ bir kadın yaratmak olduğunu ve evlilik dışı ilişkilerin önüne geçmek olduğunu savundu. 
 
Zaman gazetesinin haberine göre erken evliliği teşvik için verilen kredinin ödemeleri 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de dikkate alınacak. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışmanın gençlerin maddi zorluklar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmek olarak amaçlandığı belirtiliyor. Çalışmayı kadın derneklerine ve aktivistlere sorduk: 
 
'EŞİT BİR YAŞAMA İHTİYAÇ VAR'
 
Ezgi Köksal (Aktivist): Erken yaşta evliliklerin kadınların hayatını zindana çevirmekten başka bir işe yaramadığını söylemek hiç de abesle iştigal olmayacaktır. Kadına toplumsal baskının en yoğun olarak yapıldığı ‘evlilik kurumu’ ve sonrasındaki çocuk dayatması, kadını köleleştirmek için biçilmiş kaftan. Söz konusu kredinin kadınları hem sosyal hayattan hem de iş hayatından arındırıp, erken yaşta evlilikle birlikte kadınları ‘dizginlemek ve köleleştirmekten’ öte bir durum yaratamayacağı aşikar. Kadının evliliğe, kocaya, çocuğa ihtiyacı yok. Kadının özgürlüğe ihtiyacı var. Kadının şiddetten arınmış bir dünyada kimliğini saklamadan eşit olarak yaşayabileceği bir yaşama ihtiyacı var. Daha erken yaşta yapılan evliliklerin önüne geçilemezken, kadınlar erken evlilikleri ‘bir okyanusun ortasına atıldım’ , ‘cehennemi bu dünyada yaşadım.’ şeklinde dehşet içinde tanımlarken hiç mi ‘erken evliliğe' kredi vermekten utanmazlar? Kimliğini bulamayan kadını tahakkümün en güçlü biçimlerinden biri olan evlilikle köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Kadınları evlendirerek yalnızlaştırmak, güçsüzleştirmek. Söz konusu kredinin kadınları dünyadan soyutlamak, evlilik ve doğumla ‘kutsal ve izole’ bir kadın yaratma amacı taşıdığını düşünüyorum. 
 
‘HEDEF EVLİLİK DIŞI İLİŞKİ’ 
 
Yasemin Öz (Kadın Feminist Platformu): Bu kadar evliliğe teşvik edilmesinin bir sebebi şu: İnsanlar evlilik dışı ilişki yaşamasın, yani mutlaka evliliğe bağlansın bu ilişkiler. Bu belirli bir ahlak anlayışını temsil ediyor ve belirli bir ahlak anlayışını muhafaza etmek için yapılıyor. Neyi düzenlediğiniz ve neyi korumayı seçtiğiniz bir ideolojiyi temsil eder. Burada da bir ahlaki ideolojiyi temsil ediyor. İkincisi 25 yaşın altında evlenin diyor. Bu bir düşünce sistemin korunmasına hizmet eder. Bana kalırsa kesinlikle başka şeyler için verilmeyen faizsiz devlet yardımlarının öncelikli olarak böyle bir şeye ayrılmasını doğru bulmuyorum. İnsanların çoğunun 23-24 yaşlarında üniversiteden mezun olduklarını düşünürseniz, insanlar doğru düzün iş hayatına atılmadan, ailesinden kopup başka bir aile kuruyor. İyimser düşünmek mümkün, gerçekten evlenmek isteyenler için ve maddi olanaklardan yoksun insanlar için iyi bir şey. Ama ben böyle düşünemiyorum. Şimdi dükkan açsak, başvursak bize para vermez devlet. Bir tek evlenirsek para alabiliyoruz devletten.  
 
'DOĞURMAYA TEŞVİK'
 
Filiz Karakuş (Sosyalist Feminist Kollektifi): Türkiye tarihinde bu kadar kadınların evlenmeleriyle, doğurmalarıyla uğraşıldığı bir dönem olmadı. Sürekli bir teşvik paketinden söz ediliyor ve bu teşvik paketinin aslında kadın istihdamını artırmak, kadınların çalışma hayatına katılması için olduğu söyleniyor. Ancak bugün kamuoyuna yansıyan teşvik paketini gördüğümüzde, aslında bütün bu paketlerin kadınları aileye bağlamak, evliliğe mahkûm etmek ve daha çocuk doğurmasını teşvik etmek için yapıldığını görüyoruz. Aslında hiçbir şey de karşılıksız verilmiyor. Esas merkez alınan kadın değil evlilik ve aile. Devlet, bunu da borç olarak yapıyor. Daha baştan devlet borçlanmış oluyor aileler. Hemen evlendiriyor hem de evlenir evlenmez devlete borçlu hale geliyor insan. Arkasından doğurun diyor, onu da borçlanarak yapın diyor. 3. çocuk doğurduktan sonra da gelir vergisinde indirim öneriyor. Bütün bu paketler kadınları güçlendiren, çalışma hayatına daha etkin katılmalarını sağlayan paketler değil.
 
'3. ÇOCUĞA TEŞVİK' DE YOLDA
 
Öte yandan hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri çerçevesinde, kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı. (Radikal)