17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

'Yüzyılın Dramı Sığınmacılar' fotoğraf sergisi açıldı

'Yüzyılın Dramı Sığınmacılar' fotoğraf sergisi açıldı
Süryani Kilisesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Yüzyılın Dramı Sığınmacılar" konulu fotoğraf sergisi açıldı.
14 Temmuz 2016
-A +A
Süryani Kilisesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Yüzyılın Dramı Sığınmacılar" konulu fotoğraf sergisi açıldı.
 
İstiklal Caddesi üzerinde bulunan St. Antuan Katolik Kilisesi bahçesindeki serginin açılışına ev sahibi Süryani Patriği Yusuf Sağ'ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Ermeni Patriği Genel Vekili Aram Ateşyan, Latin Katolik ruhani lideri Rubentyar Ablağa ile bazı ülkelerin İstanbul’daki başkonsolosları ile misyon temsilcileri katıldı.
 
Süryani Patriği Sağ, sığınmacıları konu edinen bir fotoğraf sergisinin açılışında farklı din mensuplarının bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Değişik din ve mezhep mensubu kıymetli kişilerin İstanbul Müftüsü, Rum, Ermeni ve Ortodoks mezhebinin ruhani liderlerinin bir arada bulunmasının birlik, beraberlik ve dayanışma göstergesi olduğunu aktaran Sağ, “Burada sizleri selamlamaktan başka söyleyecek sözümüz yoktur. Katkısı olan herkese teşekkürler ediyorum.” dedi.
 
Sağ'ın ardından sergi hakkında bilgi veren Peder Orhan Çavlı, insanların kardeşliğinin bir teori değil bilimsel bir gerçeklik olduğunu vurgulayarak yaralı duruma düşmüş tüm sığınmacılara yardım elinin uzatılması çağrısında bulundu.
 
"Hiç bu kadar utanmamıştım"
"Tarihin derinliklerine baktığımızda dünyamız farklı coğrafyalarda çokça zulüm görmüştür" diyen Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı Haleva ise geçmişteki büyük göçlerin hiçbirinin bugünkü yaşanan göç kadar yürek burkan bir nitelik taşımadığını vurguladı.
 
Kilisenin ilahi korusunun konser verdiği program, kokteyl ve katılımcıların fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.